Выставачная зала Выставы Навіны

Музей вынаходак Леанарда да Вінчы

Леанарда да Вінчы (1452-1519) з’яўляецца адным з найбольш вядомых майстроў эпохі Адраджэння.

Музей вынаходак да Вінчы прадстаўлены вялікай колькасцю рэпрадукцый карцін і тэхнічных вынаходак вырабленых па арыгінальных чарцяжах майстра.

Лятальныя і перасоўныя апараты, вынаходкі ў галіне архітэктуры і будаўніцтва, водныя механізмы і прыстасаванні, баявая тэхніка, зброя, розных станкі, механізмы і вымяральныя прылады, анатамічныя даследавання і класічная жывапіс – гэта няпоўны спіс тэм, якія вы зможаце ўбачыць на нашай выставе.

Усе тэхнічныя ідэі генія, на жаль, засталіся толькі на паперы – у малюнках, чарцяжах і падрабязных апісаннях. Свае навуковыя працы больш чым на 5000 старонках Леанарда сістэматызаваў ў кнігі-кодэксы. Запісы ў рукапісах былі  зашыфраваныя своеасаблівым «тайнапісам» – напісаны справа налева люстраным шрыфтам, нярэдка майстар наўмысна рабіў памылкі ў чарцяжах для абароны аўтарскага права на выпадак крадзяжу запісаў. Мы паспрабавалі ўвасобіць ідэі да Вінчы ў жыццё, сканструяваўшы механізмы па яго малюнках і чарцяжах.

Выстава будзе працаваць у Выставачнай зале музея (вул. Болдзіна, 1) з 9 студзеня па 1 сакавіка 2020 года.

Кошт білетаў: 7 рублёў для дарослых, 6 рублёў для студэнтаў і школьнікаў, 5 рублёў для групавых наведвальнікаў (група з 8-мі чалавек)