# play Выставы Навіны

Віртуальны тур па экспазіцыі музея “Цягнік Перамогі»

“Цягнік Перамогі” – маштабны гісторыка-асветніцкі праект, створаны ў Расійскай Федэрацыі камандай творчай майстэрні “Неўскі баталіст” сумесна з медыягрупай “Чырвоны квадрат” , пры падтрымцы Міністэрства навукі і вышэйшай адукацыі Расійскай Федэрацыі, ААТ “Расійскія чыгункі” і грамадскай арганізацыі “Валанцёры перамогі” ў рамках святкавання 75-годдзя Перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне 1941-1945 гадоў і правядзення Года памяці і славы ў Расіі.

У першы рэйс цягнік адправіўся з Беларускага вакзала Масквы ў кастрычніку 2020 года. За час працы музей наведалі больш за 100 тысяч чалавек з 43 гарадоў Расійскай Федэрацыі.

Дадзены праект уяўляе сабой унікальную інтэрактыўную экспазіцыю, заснаваную на “эфекце прысутнасці”, якая прысвечана подзвігу савецкага народа ў гады Вялікай Айчыннай вайны і створана на базе вагонаў перасоўнага выставачна-лекцыйнага комплексу.

Склад “Цягнік Перамогі” ўключае 12 вагонаў, 9 з якіх-экспазіцыйныя. Экспазіцыя аднаго з вагонаў прысвечана подзвігу абаронцаў Брэсцкай крэпасці-удзельнікам гераічнай абароны, салдатам і камандзірам Чырвонай Арміі, а таксама жанчынам і дзецям – членам сем’яў ваеннаслужачых, якія прынялі першы ўдар нямецкіх войскаў на сябе.

Сімвалічна, што “Цягнік Перамогі” з вагонам, які апавядае пра подзвіг абаронцаў Брэсцкай крэпасці 22.06.2021, у дзень пачатку Вялікай Айчыннай вайны, будзе знаходзіцца ў Брэсце.

У аснове экспазіцыі-трохмерныя панарамы: маляўнічыя палотны, макеты ў натуральную велічыню і шмат прадметнага плана на адлегласці выцягнутай рукі. Маршрут па «Цягніку Перамогі» – гэта пераход ад аднаго эпізоду да іншага. Перадваенныя гады – Вялікая Айчынная – Перамога. На сённяшні дзень у музеях свету няма такой колькасці шматфігурных кампазіцый у скульптуры.

Экспазіцыя ўнікальная і сваім мультымедыйным суправаджэннем. Акрамя таго, у ёй выкарыстоўваецца аб’ёмны гук, тэатральнае асвятленне, механічныя спецэфекты, датчыкі прысутнасці, галаграмы, панарамы баёў у віртуальнай рэальнасці (VR), кіназдымка гістарычных рэканструкцый, трохмерная камп’ютарная графіка з мадэлямі ваеннай тэхнікі. Для кожнай зоны экспазіцыі спецыяльна напісана свая музыка.

Сплаў класічнага і сучаснага падыходаў дапаўняецца унікальным расказам галоўнага героя – машыніста Лідзіі, ад чыёй асобы вядзецца аповед. Лідзія – не проста аўдыягід: гэта-зборны вобраз пакалення, юная савецкая дзяўчына. Яе лёс-гэта лёс краіны. Лідзія дзеліцца ўспамінамі, сямейнай гісторыяй, вопытам пераадолення, вопытам Перамогі. У 1941-м ёй дзевятнаццаць: яна пайшла па слядах бацькі і стала машыністам паравоза. Разам з Лідзіяй наведвальнікі праходзяць шлях ад Гомеля да Масквы, ад Сталінграда да Берліна.

Правобразам галоўнага героя стала Алена Чухнюк – машыніст лакаматыўнага дэпо Гомель, якая вадзіла ў перыяд Вялікай Айчыннай вайны воінскія эшалоны са зброяй і боепрыпасамі да лініі фронту, а голасам Лідзіі стала заслужаная артыстка Расійскай Федэрацыі Кацярына Гусева.

Працоўная біяграфія Алены Чухнюк пачалася ў Гомелі на Беларускай чыгунцы. Тут жа і застала яе вайна. У 26 гадоў Алена Міронаўна стала Героем Сацыялістычнай Працы, а да 90-годдзя яе імя было прысвоена аднаму з дызель-цягнікоў Гомельскага аддзялення Беларускай чыгункі. У 2014 годзе ў рамках правядзення Трэцяга злёту машыністаў Беларускай чыгункі на сцяне будынка лакаматыўнага дэпо Гомель у памяць аб легендарным машынісце Алене Чухнюк усталяваная мемарыяльная дошка.

Усе рашэнні, якія выкарыстоўваюцца ў экспазіцыі, дазваляюць паказаць маштаб падзей, прадставіць Подзвіг савецкага народа. Лёсы гістарычных асоб і простых людзей, партрэты легендарных асоб і вобразы малавядомых творцаў Перамогі-вайскоўцаў, навукоўцаў, чыгуначнікаў, медыкаў – паўстаюць у экспазіцыі цягніка-музея.

Асаблівую ўвагу аўтары праекта надалі навуковым адкрыццям і дасягненням савецкіх навукоўцаў, якія ўнеслі неацэнны ўклад у Перамогу і развіццё сусветнай навукі ў цэлым.

Трэба адзначыць, што беларускія навукоўцы таксама адыгралі вялікую ролю ў развіцці навукі і тэхнікі ў гады Вялікай Айчыннай вайны. Напрыклад, П. О. Сухі займаўся распрацоўкамі ў галіне авіяцыі, пад яго кіраўніцтвам быў створаны браніраваны штурмавік СУ-6, Б. В. Ерафееў распрацаваў і арганізаваў вытворчасць празрыстай броні з арганічнага шкла для авіяцыйнай прамысловасці, Т. Н. Годнеў унёс уклад у стварэнне метадаў захавання вітамінаў у прадуктах, якія падлягаюць працяглагаму захоўванню, навукоўцы-медыкі стваралі новыя прэпараты і метады лячэння.

Праект “Цягнік Перамогі” з’яўляецца сацыяльным як у Расійскай Федэрацыі, так і ў Рэспубліцы Беларусь. Час працы экспазіцыі з 10: 00 да 20: 00. Перапынак з 14: 00 да 15.00. Экспазіцыя рэкамендавана да наведвання дарослымі і дзецьмі з 12 гадоў.

У адным вагоне “цягніка Перамогі” адначасова могуць знаходзіцца не больш за 10 наведвальнікаў, час праслухоўвання аўдыягіда складае 5 хвілін, Агульны час экскурсіі-45 хвілін.

У сувязі з абмежаванай прапускной здольнасцю Цягніка і эпідэміялагічнай сітуацыі, якая склалася ў свеце, наведванне экспазіцыі будзе ажыццяўляцца толькі арганізаванымі групамі жыхароў рэгіёнаў па запрашальных білетах, якія распаўсюджваюцца сярод арганізацый і навучальных устаноў Рэспублікі Беларусь мясцовымі органамі выканаўчай улады.

Работа экспазіцыі “цягнік Перамогі” будзе арганізавана з улікам рэкамендацый Міністэрства аховы здароўя па прафілактыцы і папярэджанні распаўсюджвання вірусных інфекцый. Наведвальнікі абавязаны выконваць масачны рэжым.

Інфармацыя падрыхтавана прэс-цэнтрам БЧ